Akcia muškárskych prútov

Napísal Ján 03.05.2015 0 Komentár Rybárske články,

Aká akcia muškárskeho prútu je pre Vás najvhodnejšia?

Rýchla akcia, prút je silný prút s menším flexom (ohybom), vyžaduje od rybára dobré načasovanie a techniku​​. Tvrdosť prútu s rýchlou akciou môže pomôcť najmä pri zdolávaní väčších rýb. Rýchla akcia je veľmi vhodná vo veterných podmienkach.

výhody:

Dlhé hody, zdolávanie väčších rýb, hádzanie vo vetre a rýchle hody - môže byť náročnejšie pre začiatočníka

 

MODERATE FAST (Stredne rýchla akcia)

Stredne rýchla akcia je akýsi mix všestrannosti a výkonu, ktorá prináša väčší FLEX (ohyb) prútu ako je to pri prútoch s rýchlou akciou. Táto stredne rýchla akcia umožňuje rybárovi rýchlo meniť spôsob lovu a prispôsobiť sa tak správaniu ryby. Napríklad lov na nymfy vystriedať za lov na suchú mušku. Výkon prútu Vám stále umožní lov aj vo vetre.

výhody:

Táto akcia vyhovuje väčšine rybárov, ktorý hľadajú výhody rýchleho prútu, ale zároveň požadujú všestrannosť a pocit väčšieho FLEXU (ohybu) prútu.

 

MODERATE (Stredná akcia)

Prúty so strednou akciou sú naozaj veľmi všestranné. Táto udica Vám "odpustí" viac, ako prúty s rýchlou akciou. Prúty sa vyznačujú vysokou flexibilitou, ale poskytujú zároveň dostatočnú tvrdosť. Počas hodov sa prúty so strednou akciou ohýbajú približne do polovice blanku, zatiaľ čo druhá polovica blanku zostáva pevná.

výhody:

Zvýšená kontrola šnúry s muškami a presnosť hodov oproti rýchlej akcii. Prúty sa vyznačujú naozaj veľkou univerzálnosťou a sú vhodným výberom pre začínajúcich muškárov.

 

SLOW (Pomalá akcia)

Prúty s pomalou, teda tradičnou klasickou akciou sú vyrábané najmä pre rybárov, ktorý hádžu na krátku vzdialenosť, hádžu veľmi presne a jemne, najmä na malých riekach a potokoch. Tieto prútu sú veľmi flexibilné v celej dĺžke blanku. Práve táto flexibilita a nízka rýchlosť šnúry umožňujú aj neskúsenému rybárovi dobrú kontrolu nad šnúrou, čo má za následok veľmi presné hody. Tento druh prútov nie je vhodný na hádzanie vo vetre.

výhody:

Veľmi veľa "odpúšťajúci" prút, v prípade, že neviete veľmi dobre hádzať. Prúty su vhodné na krátke hody a najmä na lov na malých riekach. Vhodné na lov s malými suchými muškami a nymfami.

Napísať komentár